Голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький провів чергову селекторну робочу нараду в режимі онлайн з головами райдержадміністрацій, районних рад, територіальних громад та міст обласного значення.
В ході наради т.в.о. директора Департаменту морегосподарського комплексу, транспортної інфраструктури та зв’язку Одеської ОДА Олександр Гайдук, доповів про сферу функціонування транспортної інфраструктури – забезпечення організації пасажирських перевезень на території Одеської області.
Розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації від 07.10.2021 №1007/од-2021 «Про структуру Одеської обласної державної адміністрації» утворено Департамент морегосподарського комплексу, транспортної інфраструктури та зв’язку Одеської обласної державної адміністрації (далі – Департамент) як самостійний структурний підрозділ облдержадміністрації зі статусом юридичної особи публічного права.
Відповідно до Положення Департамент здійснює функції щодо забезпечення реалізації державної політики у сферах морегосподарського комплексу, залізничного, автомобільного та повітряного транспорту, надання послуг поштового зв’язку та здійснює координацію роботи відповідних підприємств, зокрема забезпечує організацію пасажирських перевезень на території Одеської області
Автобусна маршрутна мережа, яка відноситься до компетенції обласної державної адміністрації, налічує 314 діючих автобусних маршрутів, з яких – 301 міжміський автобусний маршрут та 13 приміських. Маршрутну мережу обслуговує 51 автомобільний перевізник. Також на території області послуги пасажирам надають 32 автостанції.
Найбільш розвинутими напрямками автобусних перевезень є приміські автобусні маршрути, які з’єднують прилеглі до міста Одеси населені пункти з обласним центром.
На міжміських автобусних маршрутах переважають маршрути сполученням між районними центрами області та містом Одеса. Також у літній період значно збільшується кількість перевезень у напрямках морських курортів, розташованих в області.
Слід зазначити, що 02 жовтня 2021 року набрали чинність зміни до статті 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» щодо організації перевезення пасажирів. Згідно із цими змінами забезпечення організації пасажирських перевезень покладається:
– на міських, приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території однієї територіальної громади, – на виконавчий орган ради, що представляє інтереси відповідної територіальної громади;
– на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що проходять територією двох або більше територіальних громад та не виходять за межі території області, – на обласні державні адміністрації.
Тобто районні державні адміністрації втратили повноваження щодо забезпечення організації пасажирських перевезень.
Сьогодні внутрішньорайонні маршрутні мережі налічують близько 340 автобусних маршрутів, які мають бути передані для забезпечення організації перевезення до обласної державної адміністрації чи органів місцевого самоврядування.
Керівник профільного транспортного Департаменту ОДА окремо закцентував увагу учасників селекторної наради на необхідності всебічної підготовки автомобільних перевізників та власників автостанцій до здійснення автобусних перевезень в період можливих несприятливих погодних умовах зимового періоду для забезпечення сталої роботи пасажирського автомобільного транспорту.
«Необхідно провести підготовку транспортних засобів, інструктаж водійського складу, забезпечити додаткову кількість паливно-мастильних матеріалів.
«Просимо районні державні адміністрації та органи місцевого самоврядування провести відповідну роботу з автомобільними перевізниками та не допустити виникнення надзвичайних ситуацій під час ускладнення погодних умов», – наголосив Олександр Гайдук, звертаючись до учасників селекторної наради.
Окремо слід зазначити, що Департаментом видано наказ від 04.11.2021 №01/О-2021 «Про забезпечення сталої роботи пасажирського автомобільного транспорту у зимовий період 2021-2022 років», який доведено до відома автомобільних перевізників, які здійснюють перевезення пасажирів на внутрішньообласних автобусних маршрутах, та власників автостанцій Одеської області.
Також т.в.о. директора Департаменту морегосподарського комплексу, транспортної інфраструктури та зв’язку ОДА приділив увагу питанню належного здійснення виплат заробітної плати на підприємствах транспортної інфраструктури регіону, зокрема відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 26.02.2021 №182/од-2021 «Про дотримання законодавства про працю щодо легалізації зайнятості населення та забезпечення виплати заробітної плати» Департамент проводить моніторинг виплат заробітної плати на підприємствах транспортної інфраструктури області.
Обласною державною адміністрацією до договорів про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування внесено зміни, відповідно до яких автомобільні перевізники повинні встановлювати рівень заробітної плати водіїв, не нижче рівня, закладеного в обґрунтуваннях розрахункового тарифу на маршрути.
Однак, у зв’язку із зменшенням пасажиропотоку, що спричинено переходом Одеської області до «червоного» рівня епідеміологічної безпеки, деякі автоперевізники перейшли на погодинну оплату праці своїх працівників.
З метою вирішення порушеного питання Департамент вживатиме дієві заходи згідно із чинним законодавством України та умов укладених договорів на перевезення пасажирів.